Regały to charakterystyczny sposób rozmieszczenia półek, umożliwiających na rozłożenie na nich przechowywanych przedmiotów. Niezwykle istotne są w utrzymaniu ładu i porządku. Usprawniają pracę magazynów oraz opracowanie właściwego sposobu przechowywania. Systematyzują oraz usprawniają pracę osób zatrudnionych na posadach magazynierów. Stworzona klasyfikacja regałów jest opracowana pod względem zależności dotyczącej sposobu ich wykorzystania:
- regały półkowe - przedmioty na nich mogą być zarówno układane w sposób ręczny, a także przy pomocy wózków kompletacyjnych, pomostów przejezdnych oraz drabin przesuwnych. Przeznaczone są do magazynów, w których przechowywane są przedmioty niewielkich rozmiarów. Regały półkowe są odpowiednie dla przedsiębiorstw, gdzie występuje niska rotacja materiałów. Do ich głównych zalet należy: ułatwiony dostęp do magazynowanych przedmiotów oraz regulacja wysokości półki w zależności od aktualnych potrzeb przechowywania
- regały wspornikowe dzielą się na jednostronne lub dwustronne, półkowe lub bezpółkowe. Stworzone są w oparciu na powtarzających się słupach z ramionami. Są odpowiednie do składowania przedmiotów o znacznej długości, tj. rury metalowe oraz szyny. Charakteryzuje je duża szybkość i łatwość montażu, stabilna i wytrzymała konstrukcja. Umożliwiają składowanie przedmiotów umieszczonych zarówno na paletach lub bez nich. Regały z ramionami bezpółkowymi umożliwiają składowanie bezpośrednio na ramionach. Z kolei regały z ramionami półkowymi dają możliwość układania towaru na półkach wspartych ramionami.
- regały paletowe stałe - zostały stworzone do bezpośredniego układania towarów umieszczonych na paletach. Ich wielką zaletą jest umożliwienie racjonalnego wykorzystania zajmowanej przestrzeni magazynowej. Towar może być umieszczany do dopuszczalnej wysokości, zgodnej z obowiązującymi standardami. Przy pomocy regałów paletowych można tworzyć pojedyncze lub podwójne rzędy. Obsługą ułożonych palet, na niskiej wysokości, zajmują się wózki jezdne. Do pracy na wyższych partiach są wykorzystywane układnice regałowe lub wózki systemowe. Cechują się łatwością dostosowania do wielkości magazynu z uwagi na szybkość ich aranżacji. Standardowa wysokość jest dostosowana do większości składowanych w ten sposób towarów. Zapewniają szybki i swobodny dostęp do magazynowanych towarów. Konieczne jest zapewnienie szerokich dróg magazynowych, co zmniejsza powierzchnię fizycznie wykorzystanej powierzchni do około 50%.
- regały wjezdne - charakteryzują się kolejnym umieszczaniem palet w magazynie przy pomocy wózka jezdnego. Wjeżdża on do regału i kolejno lokuje w specjalnych gniazdach palety. Ogromnym jego minusem jest fakt, że palety umieszczone jako pierwsze są zastawiane innymi, kolejno dowożonymi. Tym samym najstarsze jako ostatnie wychodzą z magazynu. Jest rodzaj magazynowania funkcjonalny dla produktów z bardzo długim terminem ważności.
- regały przepływowe - to specjalne urządzenia, które złożone są z właściwych belek, stanowiących miejsce do składowania towarów. Dołożona paleta powoduje przesunięcie pozostałych, wcześniej włożonych. Umożliwia to odebranie najstarszej partii po drugiej stronie regału. Niezwykle pomocne są przy magazynowanie według metody FIFO, czyli pierwsze przyszło, pierwsze wyszło. Ich zastosowanie jest różnorodne. Z wielkim powodzeniem wykorzystywane są do przechowywania artykułów spożywczych o krótkim terminie przydatności.
- regały metalowe przesuwne --> zobacz: https://bmserwis.pl
- regały wsporcze (samonośne)
Wybór odpowiedniego systemu umieszczania regałów jest zależny od profilu prowadzonego przedsiębiorstwa. Należy wziąć pod uwagę wielkość produkcji, dysponowane miejsce oraz sprzęt do obsługi magazynu. Prawidłowa organizacja może znacznie usprawnić prace magazynowe.